Maths Mate: Term 2: Sheet 3: Q22

Predict: I predict this is going to be about money, scissors and erasers.

Read: Four erasers cost as much as two pairs of scissors. How much is one pair of scissors, if one eraser is $1.50?

Clarify: None.

Big Question: How much is is pair of scissors?

Mathematicians Toolbox: Write a Sum or Number Sentence.

Solve: First I decided that it has to be an addition problem. Next I times 4 by 1.5 and that equalled 6, then I divided 6 by 2 and got 3 and that is the answer.

Summary: This question was pretty easy and that method I used helped alot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *